W dniu wczorajszym reprezentacja Szwecji, jako ostatnia z uczestniczących w turnieju drużyn, ogłosiła skład na Mistrzostwa Świata Elity, a do składu powołano dwóch zawodników Chicago Blackhawks z sezonu 2025-26.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Anton Frondell grał w ostatnim sparingu Szwedów przed Mistrzostwami Świata, więc nie było zaskoczeniem, że znalazł się on w ogłoszonym składzie. Zawodnik wybrany z numerem 3 w drafcie 2025 roku, po raz pierwszy w karierze wystąpi w tych rozgrywkach, ale ma już na koncie spore doświadczenie na arenie międzynarodowej. Ostatnim razem, gdy reprezentował Szwecję na przełomie grudnia i stycznia, Frondell pomógł swojej drużynie zdobyć pierwszy od 2012 roku, złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów. W siedmiu meczach zdobył dziewięć punktów (3 bramki, 6 asyst) i został uznany za najlepszego napastnika turnieju, a także wybrany przez media do drużyny gwiazd turnieju. Ponadto Frondell grał w Mistrzostwach Świata U17 w 2024 roku oraz w Mistrzostwach Świata Juniorów U18 w 2025 roku. Do składu turniejowego został również powołany inny zawodnik wybrany w pierwszej rundzie draftu 2025 roku, Viggo Bjork, a także przewidywany czołowy wybór draftu 2026 roku, Ivar Stenberg, o którym pisaliśmy, jako kandydacie, na którego chrapkę mogą mieć Blackhawks. Występy Stenberga na turnieju w Szwajcarii mogą wpłynąć na to, na którym miejscu wyląduje w drafcie NHL 2026, który odbędzie się pod koniec czerwca.

Kolejnym członkiem drużyny Blackhawks z sezonu 2025-26, który znalazł się w składzie Szwecji, jest bramkarz Arvid Soderblom, który znalazł się w składzie na Mistrzostwa Świata po raz drugi z rzędu. Jednak Soderblom nie zagrał w żadnym meczu dla drużyny narodowej podczas zeszłorocznego turnieju, ponieważ był trzecim bramkarzem za Jacobem Markstromem i Samuelem Erssonem. 26-latek powinien tym razem mieć znacznie więcej okazji do gry, ponieważ pozostałymi dwoma bramkarzami, którzy zostali powołani są Magnus Hellberg i Love Harenstam. Ostatnim dużym międzynarodowym turniejem, w którym Soderblom faktycznie zagrał, były Mistrzostwa Świata U17 w 2016 roku, gdzie w dwóch meczach miał średnią 2,25 straconych bramek i skuteczność obron na poziomie 93,6%. W swoim pierwszym meczu turnieju, w piątek o godzinie 20:20, na BCF Arena we Fryburgu, Szwecja zmierzy się z Kanadą

Podczas gdy Frondell i Soderblom będą reprezentować Szwecję, jeden z ich kolegów z drużyny Blackhawks, zagra w Szwajcarii dla innego europejskiego kraju. Napastnik Teuvo Teravainen, który wystąpił w barwach reprezentacji Finlandii podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 w Mediolanie, został w niedzielę ogłoszony jako członek składu reprezentacji Suomi. Będzie to trzeci udział Teravainena na Mistrzostwach Świata Elity.
W sumie na szwajcarskich lodowiskach wystąpi siedmiu graczy Blackhawks, gdyż jak już wcześniej wspominaliśmy, Oliver Moore, Wyatt Kaiser, Sam Lafferty i Drew Commesso byli w szerokim składzie drużyny Stanów Zjednoczonych i finalnie cała czwórka pojedzie do Szwajcarii. Gwiazdor Blackhawks, Connor Bedard, odmówił gry w drużynie Kanady, ponieważ zasugerowano mu, że najlepiej będzie, jeśli w okresie poza sezonem będzie rehabilitował ramię, kontuzjowane w trakcie rozgrywek NHL. Drużyna Stanów Zjednoczonych rozpocznie turniej również w najbliższy piątek, gdy również o godzinie 20:20 zmierzy się z gospodarzami turnieju. Natomiast Teravainen i Finlandia zmierzą się tego samego dnia z Niemcami o godz. 16:20. Sześciu z siedmiu graczy Blackhawks biorących udział w turnieju, znalazło się w grupie A, w skład której wchodzą Austria, Wielka Brytania, Finlandia, Niemcy, Węgry, Łotwa, Szwajcaria i Stany Zjednoczone. Grupa B składa się z Kanady, Czech, Danii, Włoch, Norwegii, Słowacji, Słowenii i Szwecji.

